V septembri sme odštartovali projekt s návom „“Ľudia pre ľudí“ – aktivizovanie a prepájane remeselníkov v pohraničnej oblasti (Horný Zemplín, Beskid Niski a Bieszczady). Projekt sme pripravili v spolupráci s našimi poľskými kamarátmi z organizácie: Fundacja Instytut Regionalny. Cieľom projektu je spolupráca ľudí pôsobiacich v oblasti tradičnej kultúry, remesiel, gastronómie, športu, ekológie v regiónoch: Horný Zemplín, Beskid Niski a Bieszczady. Pre dosiahnutie cieľa je nutné realizovať sériu aktivít, ktoré jednotlivo napĺňajú špecifické ciele projektu. V našom prípade ide o potrebu zapojiť lokálnych ľudí do samotného rozvoja regiónu. Primäť ich k pochopeniu, že oni sami sú aktívnou súčasťou ekosystému a že sami vedia a mali by prispieť k tomu, aby sa daný región mohol rozvíjať.
V projekte sme si zadefinovali 4 základné úlohy:
V rámci prvej úlohy spoločnej pripravíme databázu remeselníkov a inštitúcií podieľajúcich sa na cestovnom ruchu na definovanom území. Spoločne zorganizujeme workshop pre prezentáciu týchto aktérov, príkladov dobre j praxe ale aj prezentáciu foriem podpory turizmu na oboch stranách hranice. Zároveň vyzývame remeselníkov a inštitúcie podieľajúce sa na cestovnom ruchu na definovanom území aby nás oslovili, čím zabezpečíme širšiu databázu a lepšie možnosti spolupráce.
V rámci druhej úlohy pripravíme Manuál pre remeselníkov a lokálnych aktérov, ktorý ich prevedie tvorbou produktov cestovného ruchu.
Následne zorganizujeme odbornú konferenciu a študijnú cestu poľských remeselníkov na Slovensko pre predstavenie konceptu zážitkových workshopov.
Nakoniec sa zúčastnime spolu so slovenskými remeselníkmi worshopov zameraných na zlepšovanie zručností v Poľsku. Výstupom projekt bude platforma spolupráce v oblasti cestovného ruchu na slovensko-poľskom pohraničí.
Zároveň sme v rámci projektu otvorení spolupráci s remeselníkmi a inštitúciami podieľajúcimi sa na cestovnom ruchu z daných oblastí a preto
Celkový rozpočet projektu: 52 835,07 €
Trvanie projektu: 1.9.2024-31.8.2025
Letné zážitky na Slovensku nemusia byť iba o návštevách aquaparkov. Zážitky sa totiž skrývajú v najtajnejších zákutiach, ktoré ponúkajú príbeh, históriu i tradície. Poloniny sú presne takým miestom, ktoré sa oplatí spoznať, pretože letné zážitky z tohto miesta sa stávajú nezabudnuteľným príbehom na celý život.
Čo nájdete v Poloninách:
Spoznajte obce Stakčín, Ulič, Zemplínske Hámre, Zboj, Kalnú Roztoku, Kolonicu a Ladomirov a zistite, ako môžete stráviť príjemný čas na Východnom Slovensku s rodinou a priateľmi.
Piaty ročník už takmer tradičného festivalu v zelených Poloninách je príjemné letné osvieženie!
Po skúsenostiach s festivalmi Objavte Poloniny a Objavte Bardejov sme sa rozhodli tento rok objavovať aj klenot Slovenska – GEMER.
Počas podujatia Objavte Gemer máte príležitosť spoznať okolie mesta Rožňava a Turňa nad Bodvou. Je to zážitkový víkend, počas ktorého si každý účastník môže vyskladať program podľa svojich preferencií.
Pripravili sme pre vás zaujímavú skladbu zážitkov, ktorá zahŕňa viacero tém. Od zaujímavých prehliadok kostolov na Gotickej ceste, cez spoznávanie prírody Slovenského krasu, vyskúšanie tradičných remesiel ale aj celom netradičné mestské zábavky.
Sprievodný program sme pripravili v spolupráci s našimi partnermi a môžete sa tešiť napríklad na tanečný dom – interaktívny workshop ľudových tancov.
Často sa stretávame s názorom, že východ Slovenska „je príliš ďaleko”, „nič tam nie je”, „je nerozvinutý, zaostalý…”. Hoci tento názor potvrdzujú aj niektoré tvrdé dáta, miestni ľudia sa pozerajú na svoj región úplne inými očami.
My v občianskom združení Take naše zdieľame názor miestnych a preto sme sa rozhodli, že sa aktívne zapojíme do rozvoja regiónu a urobíme to, na čo máme vplyv. Projekt Regióny sa zameral na menej rozvinuté regióny v okresoch Snina, Medzilaborce a Svidník. Počas projektu sme sa sústredili na prácu s miestnymi aktérmi ako sú remeselníci, aktívni ľudia, poskytovatelia ubytovania a rôzne organizáciám pôsobiacim v regióne.
Naše skúsenosti a postrehy sme zhrnuli do Príručky sociálnej inovácie, kde sa dozviete, ako pracujeme v regiónoch, ako sa dá dosiahnuť rozvoj prácou zdola nahor s miestnymi ľuďmi a najmä správne zvoleným postupom. Veríme, že toto krátke zhrnutie našich skúseností pomôže iným a môže niekoho inšpirovať.
Zážitkové podujatie, ktoré má za sebou štyri ročníky sa koná vždy v auguste, kedy sú najvhodnejšie podmienky pre pozorovanie nočnej oblohy. Podujatie ponúka unikátny koncept zložený z niekoľkých zážitkových workshopov a sprievodného programu. Workshopy sú rozložené v obciach v srdci národného praku Poloniny. Podujatie má pozitívny ohlas od návštevníkov a prináša so sebou príjemný zážitok aj pre tých, ktorí nevyhľadávajú masové atrakcie a vedia si vychutnať komornejšiu atmosféru. Podporuje udržateľný cestovný ruch a privádza návštevníkov s cieľom podporiť región a jeho obyvateľov.
Na festivale spolupracuje niekoľko partnerov, obce z okolia Polonín, Národný park Poloniny a množstvo miestnych aktívnych ľudí.
Koncept podujatia Objavte sa osvedčil a združenie s cieľom rásť a spoznávať nové regióny vytvorilo podobné podujatie v meste Bardejov a jeho okolí. Podujatie malo veľký význam najmä v oblasti marketingu a na organizácií sa podieľali miestny podnikatelia, remeselníci aj umelci. Aktuálne je v príprave ďalší ročník Objavte Bardejov 2024.
MÚSES+ je skratkou pre projekt tvorby dokumentu o Miestnom územnom systéme ekologickej stability s pridanou spoločenskou hodnotou. Projekt sa zameriava predovšetkým na prírodu (MÚSES), no neopomína ani územný rozvoj, cestovný ruch a skúsenosti a potreby miestnych (+).
Úlohou OZ Take naše bola práve oblasť cestovného ruchu. Súčasťou vypracovaného dokumentu bola analýza územia, syntéza a konkrétne návrhy v rámci riadenia mesta ako destinácie. Súčasťou bol ekonomický model navrhovanej DMO, návrh pracovných náplní riadiacich pracovníkov, plán konkrétnych aktivít ako aj návrh konkrétnych produktových balíčkov v rámci turizmu.
Veľký Šariš je prvým mestom na Slovensku, ktoré má dokument MÚSES prepojený s ďalšími disciplínami a vypracovaný participatívnym spôsobom, teda so zapojením verejnosti. Tím projektu počas roka 2022 priamo komunikoval s približne 300 ľuďmi, no aktivity projektu videlo odhadom viac ako dvetisíc domácich.
Združenie participovalo na projekte lokálneho remeselného trhoviska a jeho propagácie v obci Ulič, s ktorou spolupracujeme aj pri podujatí Objavte Poloniny.
Vypracovali sme rozsiahli komunikačný plán, databázu potenciálnych predajcov a profily nakupujúcich v danej lokalite.
Spolupráca s KROKEM s.r.o. pri príprave destinačnej stratégie Poloniny
Iniciatíva Naše Medzibodrožie
Aktivizovanie aktérov regiónu Medzibodrožie v rámci naštartovania regionálneho rozvoja. Networkovanie miestnych aktérov, riadené diskusie na konkrétne témy.
Participácia na workshope k tvorbe stratégie rozvoja cestovného ruchu Prešovského samosprávneho kraja.
Prezentácia dobrej praxe na odbornej konferencii venovanej cestovnému ruchu v meste Medzilaborce
Účasť v panelovej diskusii k regionálnemu rozvoju organizovanej Inštitútom Mateja Bela v Rožňave
Prezentácia projektu Objavte Bardejov na konferencii Opravári spoločnosti v Bardejove
Prezentácia projektu Objavte Poloniny na konferencii Opravári spoločnosti v Piešťanoch